Juraj Jánošík - hrdina??

Autor: Marianna Šmigová | 24.7.2008 o 15:00 | Karma článku: 6,71 | Prečítané:  2767x

...alebo obyčajný zlodej a vrah?

Mnohým ľuďom napadne ... rovno mohla napísať, že Jánošík bol Maďar. No tak týmto by som si vlastnoručne zatĺkla klinec na truhle.
 
Voči Jánošíkovi nemám naozaj nič, aj ja ho považujem za Slovenskú legendu, hrdinu ... ale skúsme sa na túto významnú postavu Slovenských dejín pozrieť z inej strany.
Narodil sa v Terchovej a zomrel v Liptovskom Mikuláši, povesením za rebro. No neviem či práve najvhodnejší trest.
 
Správne ho mnohí nazývajú Zbojník. Áno zbíjal. Taktiež jeho rodina, v ktorej žil, porušovali vtedajšie zákony. No po kom asi Juraj zdedil to zbíjanie? Dňa 16. marca 1713 bol obvinený z niekoľkých lúpeží a z vraždy kňaza Juraja Vertíka (4.septembra 1712). No ako je známe, k tejto vražde sa Juraj nikdy nepriznal a jedni tvrdili to a druhí úplne niečo iné. Preto sa asi nikdy nedozvieme, či bol Jánošík naozaj vrahom alebo nie.
 
Tiež je známe, že Juraj so svojou družinou ozbíjal pocestných (bohatých), ktorí prechádzali "ich lesmi" To čo ukradol, samozrejme rozdeľoval medzi chudobných. Ale tu nastáva problém. Z toho čo ukradol, rozdal iba časť. Ktovie, či tú väčšiu časť rozdal alebo si ju nechal pre seba a družinu. Čo ak bol Juraj natoľko prefíkaný, že hodil chudobným pár mincí aby im zaslepil oči a zatienil myseľ? A tí ho potom bránili aj vlastnými telami a oslavovali jeho meno. A takto sa zo zbojníka (možno aj vraha) mohla stať slovenská legenda.
 
 
 
Tak takéto myšlienky nám navodil jeden náš prednášajúci na VŠ, keď sme si urobili "voľnú hodinu". Zaklincoval to príkladom: "Keď ja ti teraz vezmem sveter a dám ho tvojej kamarátke, tak tiež budem hrdina alebo zlodej? Alebo prídem k vám domov a vezmem si nejaké veci a dám ich iným ... ako ma nazvete - Zlodej!
 
No zbytočne sme mu vysvetľovali, že dnes je iná doba ako tá, v akej žil Juraj Jánošík. A aj to, že je rozdiel, keď vezme sveter človeku, ktorý má doma päť svetrov a človeku, ktorý má doma cez päťdesiat svetrov. No čo už, čo človek to iný názor na Jánošíka.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?