Z očí, urieknutie...

Autor: Marianna Šmigová | 4.7.2008 o 13:58 | Karma článku: 10.68 | Prečítané  9350-krát

...alebo aj porobenie. Určite ste sa s tým stretli, tak ako aj ja.

Pred štyrmi rokmi doniesol môj brat domov krásne šteniatko Pražského krysařika. Taká maličká, čierna, skuvíňajúca kôpka (niekedy inokedy o ňom napíšem viac). Samozrejme psíka bolo treba venčiť a kto iný ako ... presne naša Marianna. Čo už. Spočiatku sme ho brávali iba k babke na dvor, aby si zvykol na obojok a vôdzku (vodítko). Keď zosilnel a troška podrástol zobrala som ho na prechádzku po našom sídlisku.
Všetci sa pri nás zastavovali a hovorili: „Aký krásny psíček, aké má zlatučké očka...“ a podobné veci, ktoré mi už liezli na nervy. Urieknutie poznám od malička, tak som vedela, že takéto sladké slová na psíkovu adresu neveštia nič dobré. No pokiaľ sme prišli domov, tak som na to zabudla. Zabudla som povedať mame, aby mu zmerala vodu (tak sa zisťuje, či dotyčný má alebo nemá z očí).

 

Čo už, zabudla som. Čím viac sa vonku stmievalo, tým horšie mi bolo. Cítila som sa oťapená, tlaky v hlave a mala som pocit, že sa mi žalúdkom prehnalo stádo koní. Takto sa to presne nedá opísať, aký je to vlastne pocit. Ešteže psíkovi je dobre...tak pekne a spokojne leží. No nič, akosi sa mi podarilo zaspať, ani neviem ako.
No ráno to bolo ešte horšie. Mama okolo mňa behala hore-dole. Až keď sa zobudil môj otec, bolo mu čudné, že k nemu nepribehol psík, tak ako každé ráno. Jedla sa ani nedotkol a nereagoval ani na to, keď ho nasilu zodvihli. No on bol tiež „chorý“ od včera, len si to nik nevšimol. Otec automaticky volal babke, aby zmerala vodu, či náhodou nemáme z očí. Babka pre istotu „zhádzala“ aj uhlíky, lebo pri vode neverila vlastným očiam.
 
Paráda, obaja máme z očí.
 
Babka šla k jednej svojej susedke, ktorá vedela odrábať z očí. Neviem ako presne to robí. Posledný krát čo som pri nej bola, tak som si všimla, že sa modlí nad svätenou vodou a hovorí meno urieknutého, ktorý sa z nej potom 3x napije a 3x si „odpľuje“, umyje si ňou tvár a poutiera ju nejakou látkou čo má na sebe, ale rubom látky. V prípade psa, to bol jeho uterák.
Tak sme to tak urobili aj my dvaja, no psíkovi pomáhala mama. Behom hodiny sa nám polepšilo.
 
Neviem, verím na urieknutie aj keď si pri niektorých prípadoch pomyslím...náhoda. Ale psíkovi sme pre istotu kúpili červený obojok, namiesto červenej nite...a pomáha...

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Ako nomádka a fotografka zobrazuje dušu utečencov

Iva Zimová odišla spolu s dvoma slovenskými priateľmi koncom júla na maďarsko-srbskú hranicu, kde nafotila život utečencov v tej najobnaženejšej podobe.

WWW.SME.SK

Utečenci vítaní. Európania ponúkajú letenky aj vlastné ubytovanie

Nemci a Rakúšania chcú Sýrčanov a Iračanov ubytovať doma.

WWW.SME.SK

Od západu sa ochladí, teplota klesne o 15 stupňov (predpoveď počasia)

V nedeľu by na hrebeňoch Tatier mal dokonca padať sneh.


Už ste čítali?